Büszkén bemutatott jógyakorlatok, új információk átadása

2025 ápr 14.

A Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ (UMZ) 2025 márciusában három helyszínen – Nemesnádudvaron/Nadwar, Csolnokon/Tscholnok és Városlődön/Waschludt – szervezett szakmai napot a fenntartók, óvoda- és iskolaigazgatók és pedagógusok számára, amelyen több mint 250 érdeklődő vett részt.

Izgatott gyerekek és pedagógusok várták a vendégeket. A résztvevők érdeklődve tekintették meg az önkormányzat létesítményeit, bemutató órákon és foglalkozásokon vettek részt. Az UMZ munkatársai igyekeztek szinte azonos programot megvalósítani mindhárom helyszínen.
Weigert József, az UMZ vezetőjének rövid bevezetője után a vendéglátó települések – a polgármester és a helyi nemzetiségi önkormányzat elnöke – örömmel köszöntötték a résztvevőket, hiszen egy ilyen rendezvény nemcsak az aktuális kihívások és problémák megbeszélésére, hanem a falu, a város és az elért eredmények bemutatására is lehetőséget nyújt.
A hagyományokhoz híven Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának (LdU) elnöke nyitotta meg a rendezvényt, köszöntötte a résztvevőket, és tájékoztatta őket az LdU új projektjeiről, valamint a pedagógusképzésről szóló új kormányrendeletről. Hangsúlyozta továbbá a német nyelv folyamatos használatának fontosságát, hiszen a tanároknak mindenekelőtt példamutató szerepükkel kell tisztában lenniük.
A közoktatási intézmények örömmel mutatták be jó gyakorlataikat, így kiváló alkalom nyílt az egymástól való tanulásra és tapasztalatcserére.

Csolnokon a vendégeket lenyűgözte a Gete utcai óvoda békés, csendes és természetközeli elhelyezkedése. Az óvoda ezt kihasználva rendszeresen látogatja az erdőt, és a közeli „mesefa” alatt mesét hallgat.
A nemesnádudvari óvodában nemcsak a kedvenc foglalkozásaikat mutatták be, hanem a látogatókat is bevonták a mesélésbe, éneklésbe, táncba és kézműveskedésbe. Büszkék hagyományaikra, tánccsoportjukra, tehetséggondozásukra és a csapatmunkára.
A városlődi óvodások táncokkal és népviseletekkel elevenítették fel a régi lakodalmi szokásokat.
Az úrkúti óvoda pedagógusai bemutatták a vendégeknek nemzetiségi projektjeiket a tervezéstől a megvalósításon át az értékelésig.
Minden intézmény megmutathatta helyi sajátosságait. Megtapasztalhattuk, hogy Csolnokon eredményes a helyi dialektus oktatása. A nyelvjárás elsajátításában több generáció vesz részt: nagyszülők, nyugdíjas tanárok és az iskola pedagógusai. Közös munkájuk eredményeként egy kis nyelvjárási jelenet került színpadra.
A projekteket, a kórus és a tánccsoport tevékenységét, a műhelymunkát és a szókincsbővítés különböző technikáit minden helyszínen megismerhették a pedagógusok.
A tanárok ízelítőt kaptak a BMI támogatásával készült módszertani anyagokkal. A jelenlévők nagy érdeklődéssel figyelték a módszertani bőrönd tartalmát – amely már kölcsönözhető az UMZ-től különböző magyarországi német projektekhez -, a dalos mappa és a digitális antológia bemutatását.
A fenntartói és igazgatói szekcióban izgalmas témákat és kérdéseket vetettek fel. Tartalmas beszélgetések és tapasztalatcsere, valamint gyakorlati megoldások jellemezték a munkát. A munkacsoportot Kreisz Erzsébet, az UMZ munkatársa vezette, segítséget nyújtott a tantárgyfelosztással és a továbbképzési rendelettel kapcsolatosan. Dr. Micheller Anita, Taksony/Taks volt jegyzője a fentartókkal való és együttműködésről tartott előadást.

A szünetekben az UMZ kollégái és Hudi Katalin kiváló szakmai anyagokat kínáltak a résztvevőknek.
Ebéd előtt Ritter Imre parlamenti képviselő beszámolt az elmúlt időszak legfontosabb eredményeiről, az elkövetkezendő időszak terveiről és feladatairól.
Ebéd után a kis létszámú, de lelkes csoport a tájházba ment, ahol egy részletes tárlatvezetés során a települések történetét és lakóinak életét ismerhették meg.

A résztvevők többsége az online kérdőíven keresztül visszajelzést, sőt javaslatokat is adott az UMZ-nek:
Én személy szerint nagyon örülnék, ha az óvodákba és az iskolákba is betekintést nyerhetnének az iskolaigazgatók. Esetleg ha az előadások egyszerre érnének véget, és utána közösen tehetnénk egy túrát. Szerintem ez is hasznos lehetőség lenne, hogy megnézzük az intézmények jellemzőit 🙂
Az előadások színvonalasak és változatosak voltak. A program sorrendje és hossza jól átgondolt volt.
Nagyon jól szervezett, profi nap volt, és minden pillanatot kihasználtunk. Köszönjük a szervezést és remélem, hogy a jövőben is lesz lehetőségünk hasonló rendezvényeken részt venni.

Szeretnénk köszönetet mondani a Szövetségi Belügyminisztériumnak (BMI) a projekt támogatásáért!

Az UMZ csapata

További hírek

Én látom, én látom, amit te nem látsz…

Én látom, én látom, amit te nem látsz…

Motivált és aktív résztvevők, elkötelezett előadó, jó hangulat, ötletbörze – ha néhány szóval szeretnénk jellemezni a márciusi pécsi és budapesti workshopokat.

Húsvéti ünnepkör – Padletek

Húsvéti ünnepkör – Padletek

Ahogy közeledik a húsvét, ebben a cikkben három izgalmas Padlet-falat mutatunk be, amelyek tele vannak inspirációval, játékokkal és hasznos anyagokkal a húsvéti készülődéshez!