Minőségfejlesztés a német nemzetiségi óvodákban, „Egy személy – egy nyelv” modell a gyakorlatban

2025 febr 20.

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (LdU) 70 órás támogatott továbbképzési lehetőséget kínál gyakorló német nemzetiségi óvodapedagógusoknak a Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ (UMZ) szervezésében.

A továbbképzés célja az LdU oktatáspolitikai célkitűzésével összhangban a német nemzetiségi intézmények gyakorlati munkájának segítése, a nyelvi nevelés színvonalának tudatos emelése, nyelvközvetítési modell bevezetésének támogatása, intézményfejlesztés.

Tisztelt Intézményvezetők, Német Nemzetiségi Óvodapedagógusok!

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (LdU) 60 órás támogatott továbbképzési lehetőséget kínál gyakorló német nemzetiségi óvodapedagógusoknak a Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ (UMZ) szervezésében.

A továbbképzés célja az LdU oktatáspolitikai célkitűzésével összhangban a német nemzetiségi intézmények gyakorlati munkájának segítése, a nyelvi nevelés színvonalának tudatos emelése, nyelvközvetítési modell bevezetésének támogatása, intézményfejlesztés.

A továbbképzés címe: Minőségfejlesztés a német nemzetiségi óvodákban, „Egy személy – egy nyelv” modell a gyakorlatban.

Célcsoport: Német nemzetiségi óvodapedagógusok

A továbbképzés nyelve: német

A továbbképzés az óvodapedagógusok nyelvi, szaknyelvi kompetenciáinak fejlesztése mellett gyakorlati tanácsokkal, ötletekkel, módszertani útmutatással támogatja a személyhez kötött nyelvközvetítési modell bevezetését.

A résztvevők egy részének (nyelvtudástól és gyakorlati tapasztalattól függően kerülnek kiválasztásra) multiplikátor képzést is tartalmaz a továbbképzés, a személyes jelenlétes képzési napok egy részében csoportbontásban dolgoznak majd a résztvevők. A multiplikátorok (max. 5 fő) 2025. októberében és november első felében mutatják majd be saját jó gyakorlatukat az érdeklődőknek egy szakmai délelőtt keretében.

Óraszám: 70 óra (24 óra online és 30 óra jelenléti oktatás keretében, valamint 6 óra otthoni felkészülés), az online órákat a ZOOM felületen tartjuk. A személyes jelenlétes képzést Budapesten a Magyarországi Németek Házában (tervezett időpont: 2025.04.24.) és Pécsett a Koch Valéria Iskolaközpont Kollégiumában (tervezett időpont: 2025.06.19-21-ig) tartjuk.

Időpont: Az online képzés 2025.03.03-án kezdődik és április végéig tart, hétfői és csütörtöki napokon lesz délutánonként heti 2×2 órában 13.00 órától. Az előző évek tapasztalata azt mutatja, hogy mivel ez az óvodai pihenés ideje, így könnyebben megoldható a továbbképzésen résztvevő óvodapedagógusok helyettesítése. Esetenként változhat a nap előzetes egyeztetéssel.

Az online órák nagy része gyakorlatközpontú nyelvi fejlesztés, valamint nyelvközvetítési modell és koncepció és tréning kapott a tematikában helyet.

Tekintettel a sűrű óvodai teendőkre májusban és június elején nincsenek továbbképzési egységek.

A személyes jelenlétes budapesti képzési nap (2025.04.24.) csoportbontásban nyelvi órákból és a multiplikátoroknak nyelvközvetítési koncepció és trénig órákból épül fel.

A pécsi képzési napokon, amely 06.19-én (csütörtökön) 14 órától kezdődik és 06.21-én (szombaton) 15.30-kor fejeződik be, itt 22 órát teljesítenek a résztvevők.

Pécsett a szállás és az étkezés az iskolaközpont kollégiumában történik, a szállás csütörtökön foglalható el a képzés megkezdése előtt. Az ellátás 2025.06.19-én vacsorával indul és 06.21-én ebéddel zárul.

Budapesten az étkezés (ebéd) a továbbképzés helyszínén biztosított pályázati forrásból. A Budapestre és Pécsre történő utazás költségei a résztvevőket terhelik, azt nem áll módunkban megtéríteni.

A továbbképzési egységek 85 %-án a részvétel kötelező (maximum 9 óra előre jelzett hiányzás lehetséges), a továbbképzés teljesítésének feltétele továbbá a beadandó határidőre történő elkészítése. Bővebb felvilágosítás az első online alkalommal, ill. a megadott emailen és telefonon kérhető.

A továbbképzés célja:
Elsődleges cél a részvevők nyelvi kompetenciájának, nyelvhasználatának fejlesztése.
Fontos, hogy képesek legyenek a nemzetiségi óvodában nyelvi modell szerepük betöltésére, az „Egy személy – egy nyelv” bevezetésére saját csoportjukban.
Másodlagos cél, hogy olyan nemzetiségi óvodapedagógusokat képezzünk tovább, akik multiplikátorként a saját régiójukban, a saját óvodájukban be tudják mutatni a gyakorlatban a személyhez kötött nyelvközvetítést.
A továbbképzés BMI pályázati forrásból támogatott.
A résztvevők száma: min. 12, max.16 fő.
A jelentkezéseket a beérkezés sorrendjében tudjuk elfogadni.

Regisztrációs díj: 10.000.-Ft/fő.

A résztvevőkkel Felnőttképzési szerződést kötünk. A regisztrációs díjat az intézmény vagy a helyi nemzetiségi önkormányzat is vállalhatja, számlát állítunk ki róla.

Előadók:
Dr. Juhász Márta Klára, egyetemi docens PPKE BTK VJTK
Dr. Dávid Gabriella, megfelelési tanácsadó MNPMK, tréner
Nichterné Ruppert Kinga, német nemzetiségi óvodapedagógus, mesterpedagógus, pedagógus-minősítési szakértő
Karsainé Gasser Mária, oktatási referens MNPMK, német nemzetiségi óvodai szakértő
Bódiné Palyóv Edit, német nemzetiségi óvodapedagógus

Beadandó a képzés végén: Egy német nyelvű tevékenységterv reflexióval, amely a személyhez kötött nyelvközvetítési modell bevezetésére fókuszál.

A továbbképzés sikeres elvégzéséről kiadott tanúsítvány kiadásának feltétele:
Aktív részvétel az órák minimum 85%-án, a beadandó határidőre történő elkészítése.

Jelentkezési határidő: 2025.02.24. 12 óra

Jelentkezni a mellékelt jelentkezési lap kitöltésével lehet, amelynek beküldését a gasser@umz.hu címre várjuk.
A képzéssel kapcsolatban további felvilágosítást ad hivatali időben:

Karsainé Gasser Mária, okt. referens, UMZ, + 36 30 462 6221, gasser@umz.hu

Várjuk jelentkezésüket!

További hírek

Stimmen wir an! 2025

Stimmen wir an! 2025

A Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatával és a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központtal együttműködve német népdaléneklésre hív

Böjtölni, de hogyan? – Padlet

Böjtölni, de hogyan? – Padlet

Ideje felkészíteni lelkünket, testünket, környezetünket és saját gondolatainkat a húsvétra. Minden nap válassz valami újat a kínálatból. Szemlélődő, aktív böjt!